Wtorek, 11.12.2018, 03:13
Welcome Gość | RSS


NOBILIS LEGIONEM -LEGIA SZLACHETNA

File Catalog

Main » Files » My files

CZY BĘDZIEMY KIEDYS PRZESTRZEGAĆ KONSTYTUCJĘ?
04.09.2013, 17:34

CZY BĘDZIEMY KIEDYS PRZESTRZEGAĆ KONSTYTUCJĘ?

Obserwując ostatnie nominacje w KOSS można dojść do wniosku, że po przyjęciu Konstytucji w Orderze nic się nie zmieniło – władze Orderu nadal nadają odznaczenia dowolnej klasy i dowolnym ludziom, ze stażem i bez stażu, z zasługami i bez takowych. Powstaje pytanie – po co mamy 5 klasów orderów, gdy w rzeczywistości prawie nikt nie jest nominowany na order niżej III klasy. Może wtedy warto po prostu osunąć ordery IV i V klasy i zostawić tylko trzy (jak było pierwotnie)?

Konstytucja jaśnie określa warunki nadania orderów i podwyższenia klasy:

    4.2.5 Członkowie Orderu, prawa i obowiązki

    1. Kawalerom i Damom może być nadany Order w wyższej klasie tylko o jeden stopień, za co najmniej dwuletnią aktywną działalność charytatywną w Orderze, chyba, że decyzja Wielkiej Kapituły pozwoli na nadanie wyższej klasy Orderu w wyjątkowym trybie.
    2. Postulant przyjmowany w poczet Kawalerów i Dam Orderu w trakcie uroczystości inwestowania, otrzymuje Krzyż Kawalerski, przy czym w uzasadnionych przypadkach po raz pierwszy Dama lub Kawaler mogą uzyskać Krzyż Oficerski, a w sytuacji wyjątkowych (przede wszystkim osoby duchowne) Krzyż Komandorski. 

Sytuacja gdy nowicjuszom nie tylko są nadawane ordery od razu III klasy, ale nawet pierwszej - bez wymaganego stażu i bez uzasadnionej decyzji Wielkiej Kapituły nie jest dopuszczalna.

Ja nie występuję za to żeby już nadane ordery i dyplomy unieważnić – mam nadzieje, że podstawy dla takich nominacji istnieją, ale musimy doprowadzić naszą dokumentację do zgodności z wymogami Konstytucji. Bez tego te, już wydane dyplomy automatycznie nie mają mocy prawnej (ponieważ nie były poprzedzone secyzją Wielkiej Kapituły o nadaniu w trybie wyjątkowym).


Category: My files | Added by: Publisher
Views: 778 | Downloads: 0 | Comments: 4 | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Only registered users can add comments.
[ Registration | Login ]
Site menu
Login form
Login:
Password:
 
Search 
Site friends

Constitution_ross_en

KOSS na FB

VIII Wielki Mistrz JNS

Statistics

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0